Dezinfekce bazénové vody

Pravidelná dezinfekce bazénové vody je velmi důležitou činností pro zamezení tvorby bakterií a jiných mikroorganismů v bazénu. Existuje několik možností dezinfekce bazénové vody.

Chlorová dezinfekce – chlor je asi nejčastěji využívaným dezinfekčním prostředkem pro bazénovou vodu. Chlor se rozpouští v bazénové vodě a velmi účinně zabraňuje tvorbě bakterií a jiných mikroorganismů. Nejznámější formy chloru určeného pro bazény jsou tablety, granule nebo tekutiny. Dávkování pak probíhá buď ručně (např. pomocí plovoucího dávkovače chloru), nebo automaticky, kdy je nejdříve vyhodnocena čistota vody a následně automaticky probíhá její úprava. Dávkovací čerpadla jsou napojena na sondy, které změří pH vody, množství volného chloru nebo redox potenciál vody. Na základě naměřených veličin dochází k přesnému dávkování bazénové chemie. Rozhodně nedoporučujeme dávkovat chlor přímo do skimmeru. Může tím časem dojít k poškození potrubí technologie.

Dezinfekce aktivním kyslíkem – Kyslík je další prostředek, který se často používá k dezinfekci bazénové vody. Kyslíková dezinfekce se obvykle provádí pomocí peroxidu vodíku nebo jiných oxidantů. Kyslíková dezinfekce je vhodná pro lidi s citlivou pokožkou nebo s alergiemi na chlor. My máme velmi dobré zkušenosti s použitím automatické dávkovací stanice Aseko ASIN Aqua Oxygen pro komplexní úpravu bazénové vody.  Díky čtyřem dávkovacím čerpadlům lze současně dávkovat aktivní kyslík, pH-, algicid a flokulant, čímž je následně dosaženo křišťálově čisté vody.

Dezinfekce bazénové vody solí je v posledních letech stále populárnější, jelikož bývá šetrnější k pokožce a očím. Tento proces se nazývá solná chlorace a spočívá v tom, že se do bazénové vody přidává sůl (chlorid sodný), která je následně rozložena elektrolýzou na chlor a další oxidační látky. Tyto látky následně dezinfikují a udržují bazénovou vodu čistou. Proces solné chlorace vyžaduje instalaci speciálního elektrolytického generátoru na potrubí bazénu. Většina elektrolytických generátorů umožňuje nastavit hladiny chloru a pH pomocí speciálních ovládacích panelů nebo mobilních aplikací.

Je důležité si uvědomit, že pro správné fungování solární chlorace je nutné udržovat správnou hladinu soli v bazénu. Doporučená hladina soli se liší v závislosti na konkrétním generátoru, ale obvykle se pohybuje v rozmezí 3000-4000 ppm (parts per million). Je také důležité pravidelně čistit elektrolytický generátor a kontrolovat jeho funkčnost. Navíc je třeba brát na zřetel, že použití soli není úplně vhodné v kombinaci s nerezovými materiály. Často se u jednotlivých částí technologie využívají jako základní materiály titan či plast.

Méně častými či doplňkovými způsoby dezinfekce bazénové vody v privátních bazénech jsou např.

  • Ionizace (Ionizace funguje tím, že do vody uvolňuje malé množství iontů mědi a stříbra, které brání růstu bakterií a jiných mikroorganismů),
  • UV záření (bazénová voda je vystavena UV záření, které ničí bakterie a mikroorganismy v bazénové vodě),
  • ozonová dezinfekce (je velmi účinná a účinněji odstraňuje mikroorganismy než chlor).

Každá z těchto metod má své výhody a nevýhody a je důležité zvážit, která metoda je nejvhodnější pro konkrétní bazén. Je také důležité dodržovat přesné dávkování dezinfekčních prostředků a pravidelně testovat kvalitu bazénové vody (zejména měřit pH – ideální rozsah je 7,2 a 7,6, koncentraci vázaného chlóru a alkalitu), aby byla zajištěna její zdravotní nezávadnost a kvalita. Rádi vám poradíme s výběrem vhodné technologie pro váš bazén. V případě potřeby je možné také využít i našich pravidelných servisních služeb. Rádi se postaráme, aby byl váš bazén čistý a zdravotně nezávadný po celý rok.

Dezinfekce bazénové vody

Nezávazná poptávka

Poptávka






    © 2023 | Všechna práva vyhrazena
    DRIML Design Studio